Završen tvining projekat za jačanje nadzora nad zaraznim bolestima u Srbiji
, 16. jun 2025U Institutu za javno zdravlje „Batut” obeležen je završetak tvining projekta „Jačanje institucionalnih kapaciteta zdravstvenog sektora za nadzor nad zaraznim bolestima u Srbiji” koji je, pored jačanja institucionalnih kapaciteta Republike Srbije, imao za cilj unapređenje zakonodavnog okvira za ispunjavanje uslova za članstvo u Evropskoj uniji u oblasti javnog zdravlja, kao i omogućavanje aktivnog učešća Srbije u mrežama EU za nadzor nad zaraznim bolestima.
Implementacija projekta je trajala dve godine. Finansiran je od strane Evropske unije kroz program IPA 2020, a sproveden kroz saradnju Instituta za javno zdravlje „Batut” sa finskim Institutom za zdravlje i socijalnu zaštitu. Telo za ugovaranje projekta je Sektor za ugovaranje i finansiranje projekata iz sredstava Evropske unije, Ministarstva finansija, a krajnji korisnik je Ministarstvo zdravlja.
Konferenciju je otvorio državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Mirsad Đerlak koji je istakao važnost ovog projekta za zdravstveni sistem Republike Srbije.
„Svedoci smo da smo u poslednjih par godina bili suočeni sa novim zaraznim bolestima, ali i sa onima za koje smo već znali i mislili da ih možemo kontrolisati dobrom vakcinacijom i prevencijom. Ova saradnja i razmena iskustava nam je od izuzetne važnosti kako bismo što bolje odgovorili na sve probleme koji nas mogu iznenaditi u budućnosti”, rekao je Đerlak.
Zamenica šefa delegacije EU u Republici Srbiji Plamena Halačeva rekla je da ovaj projekat predstavlja suštinu onog što EU zastupa u oblasti zdravlja – saradnju, deljenje iskustava i zajednički cilj ka unapređenju institucija i boljem životu građana.
„Pre dve godine EU je, pored novca, obezbedila i svoje najbolje stručnjake kako bi pomogla Srbiji da unapredi zdravstveni sektor za nadzor nad zaraznim bolestima koji danas ispunjava najviše standarde Evropske unije. Pored toga, Srbija sada može dalje da poboljšava rad i snagu svojih institucija”, zaključila je Halačeva.
Ambasador Finske Niklas Lindkvist rekao je da je ovaj projekat počeo u trenutku kada se EU još uvek suočavala sa posledicama korona virusa, pa je tim imao jasno definisan cilj – unapređenje i usklađivanje epidemioloških mera i borbe protiv zaraznih bolesti.
„Danas možemo reći da je ovaj sektor za nadzor bolji, jači i bliže usklađen sa standardima i praksama EU”, rekao je ambasador Finske.
V. d. direktora Instituta za javno zdravlje „Batut” dr Verica Jovanović istakla je da je, tokom trajanja ovog projekta, obučeno 50 mikrobiologa i epidemiologa za prepoznavanje najznačajnijih uzročnika zaraznih bolesti.
„Nadzor nad zaraznim bolestima nikad ne prestaje. To su aktivnosti koje se sprovode 24 sata dnevno. Rad referentnih laboratorija biće ojačan kroz edukaciju i nove tehnike koje su savladane kroz ovaj projekat“, zaključila je Jovanović.