30 локалних самоуправа добило подршку СКГО у области социјалне заштите и инклузије Рома
, 4 октобар 2023Церемонија свечаног потписивања и уручивања споразума о сарадњи за локалне самоуправе изабране за реализацију сета активности у области социјалне заштите и инклузије Рома одржана је 3. октобра, у Београду. Подршку реализује Стална конференција градова и општина (СКГО) у оквиру пројекта „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“, који финансира Европска унија у оквиру националног Програма ИПА 2020.
Уговорно тело пројекта је Министарство финансија – Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, надлежно министарство за реализацију пројекта је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, док је Стална конференција градова и општина (СКГО) задужена за имплементацију пројекта.
Подршку је добило 20 локалних самоуправа за унапређење социјалне заштите, који подразумевају стручно-техничку подршку у успостављању/унапређењу локалних планских, правних, финансијских и институционалних механизама за планирање и функционисање система социјалне заштите, као и са 10 локалних самоуправа изабраних за добијање свеобухватне подршке за успостављање/унапређење локалних механизама за инклузију Рома и Ромкиња.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Лав Григорије Пајкић, овом приликом истакао је да Министарство улаже напоре да кроз нормативна и планска документа и различите пројектне активности унапреди систем социјалне заштите како би се унапредио квалитет услуга у локалној заједници.
„Министарство има веома успешну сарадњу са СКГО, посебно у делу сарадње са јединицама локалне самоуправе у области социјалне заштите. Рад на побољшању услова живота наших грађана увек је на првом месту, а то је циљ који можемо створити само заједничким снагама и неподељеним ентузијазмом“, закључио је Пајкић и додао да ће Министарство наставити да ради на унапређењу система социјалне заштите.
Проф. др Рејхан Куртовић, државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог изјавио је да Влада Републике Србије води одговорну политику у свим областима и да се подршка социјалној инклузији Рома надовезује на основне резултате на овом пољу на локалном нивоу, кроз спровођење мера пређених Стратегијом за социјално укључивање Рома и Ромкиња у РС за период 2022-2030.
„Захваљујем се донаторима, пре свега Европској унији, на континуираној подршци као и партнерима, првенствено ресорним министарствима финансија и рада, запошљавања, борачке и социјалне политике, затим СКГО и локалним самоуправама, као и организацијама цивилног друштва без којих није могуће реализовати све оно што се кроз овај програм планирало“, рекао је државни секретар Куртовић.
Испред Делегације Европске уније у Републици Србији присутнима се обратила Пламена Халачева, заменица шефа Делегације и нагласила да се ове године обележава 75 година Универзалне декларације о људским правима и изјавила да је невероватно колико смо много постигли као човечанство, а у исто време колико мало када је реч о достизању суштинских амбиција декларације.
„Знамо да за превише, од 10 до 12 милиона Рома у Европи, једнака права нису потпуно обезбеђена. Роми још увек имају потешкоћа у запошљавању и становању, а суочавају се и са увредама на улици и медијима, а често и у јавном политичком дискурсу“, рекла је госпођа Халачова.
Она је подвукла да су промене неопходне и изводљиве, ако јавне институције и организације цивилног друштва раде заједнички ка једнакости и једнаким правима.
Никола Тарбук, генерални секретар СКГО рекао је да активности на пољу унапређења или увођења нових услуга социјалне заштите, односно инклузије Рома и Ромкиња у локалним самоуправама представљају круну рада СКГО, конкретан допринос унапређења квалитета живота најосетљивијих група становништва које заслужују посебну пажњу друштва.
„У оквиру пакета стручне подршке, који је развила наша организација, предвиђена је свеобухватна подршка локалним самоуправама у успостављању, односно унапређењу локалних планских, правних, финансијских и институционалних механизама за планирање и функционисање система социјалне заштите на локалном нивоу као и увођење односно унапређење услуга социјалне заштите. Подршка за успостављање и унапређење локалних механизама за инклузију Рома и Ромкиња фокусирана је на унапређење локалних система планирања, праћења и спровођења инклузивних мера уз партиципативни приступ циљних група“, изјавио је генерални секретар Никола Тарбук.
Реализацијом овог пројекта биће створени услови за унапређење квалитета и обима услуга социјалне заштите и подстицање инклузије угрожених и маргинализованих група, посебно ромске популације на локалном нивоу, што ће допринети побољшању ефикасности политика социјалног укључивања како би се подстакле једнаке могућности и активно учешће жена и мушкараца.
Подржане локалне самоуправе за унапређење социјалне заштите, који подразумевају стручно-техничку подршку у успостављању/унапређењу локалних планских, правних, финансијских и институционалних механизама за планирање и функционисање система социјалне заштите су: Ада, Алексинац, Аранђеловац, Бабушница, Бела Паланка, Беочин, Блаце, Крагујевац, Крушевац, Оџаци, Параћин, Петровац на Млави, Рача, Рашка, Смедеревска Паланка, Сврљиг, Шид, Тутин, Ужице и Врњачка Бања.
Подржане локалне самоуправе изабране за добијање свеобухватне подршке за успостављање/унапређење локалних механизама за инклузију Рома и Ромкиња су: Чачак, Кањижа, Кикинда, ГО Нови Београд, ГО Обреновац, Пожега, Сечањ, Врбас, Врњачка Бања и Жабаљ.