ЕУ подршка инклузији Рома и Ромкиња
, 10 септембар 2019Завршетак ЕУ пројекта „Становање Рома“ обележен је представљањем остварених резултата на конференцији којој су присуствовали Марко Јовановић, помоћник министра финансија, из Сектора за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ,.Зоран Лакићевић, дражавни секретар, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Матеја Норчић Штамцар, заменица шефа Делегације ЕУ у Републици Србији, Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права.
У оквиру пројекта који је финансирала Европска унија уз сарадњу и кофинансирање Владе Републике Србије, а чији су главни корисници били Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Канцеларија за људска и мањинска права, унапређени су инфраструктурни услови за 5000 Ромкиња и Рома, а изграђено је или реновирано укупно 185 стамбених јединица за преко 740 припадника ромске популације. Такође, припремљена је техничка документација потребна за будуће пројекте унапређења стамбених услова за више од 70 кућа, 300 станова, као и за пројекте унапређења инфраструктуре за преко 4000 Ромкиња и Рома. У 20 локалних самоуправа широм Србије формирани су и мобилни тимови за инклузију Рома.
Пројекат је спровео конзорцијум који је предводила компанија КПМГ, док је уговорно тело пројекта Министарство финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ.
Квалитет становања и инфраструктура у ромским насељима представљају један од највећих изазова са којима се сусреће ромска популација у Србији.
У Србији постоје 583 неформална ромска насеља у којима услови живота не одговарају уобичајеним стандардима живљења, више од 41.000 Ромкиња и Рома живи у становима без купатила, а преко 33.000 у становима без адекватних тоалета. У објектима без текуће воде живи 17.000 ромског становништва.
Превазилажење ових изазова представља озбиљан и дуготрајан процес који подразумева укључивање ширег круга актера који могу допринети проналажењу системског решења, што је, између осталог, од изузетне важности за процес приступања Србије Европској унији.
Реализација овог пројекта показала је да се усклађеним планирањем и посвећеношћу свих заинтересованих страна могу постићи директни резултати и конкретна побољшања животног стандарда Ромкиња и Рома у Србији. То је уједно и важна порука за друге локалне самоуправе код којих су ти изазови израженији