1/3

Почетак твининг пројекта подршке развоју стратешког оквира у области управљања отпадом

, 30 новембар 2017

Министарство заштите животне средине Републике Србије, Европска унија и партнери, Агенција за животну средину Аустрије (Umweltbundesamt), Агенција за заштиту животне средине Шведске (Naturvårdsverket), и Министарство за животну средину Литваније, дана 30.11.2017. године у Клубу посланика, обележили су почетак твининг пројекта „Подршка развоју стратешког оквира у области управљања отпадом“.

Уводне говоре на конференцији одржали су Горан Триван, министар за животну средину Републике Србије, Матеја Норчич Штамцар, заменик шефа Делегације Европске уније у Републици Србији, Душан Чаркић, в.д. помоћника министра финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, Њ.Е. Јан Лундин, амбасадор Шведске и високи представници амбасада Аустрије и Литваније.

Као део захтева Поглавља 27 у оквиру преговора за приступање Европској унији, Србија је у обавези да усклади домаће прописе са европским. Република Србија, као држава кандидат за чланство у ЕУ, у обавези је да предузме неопходне мере за обезбеђивање ефикасне имплементације и контроле примене правних тековина ЕУ у области заштите животне средине.

Предвиђено трајање пројекта је 24 месеца. Пројекат финансира Европска унија у износу од 1.500.000 евра кроз ИПА претприступну помоћ, и суфинансира Влада Републике Србије, с циљем да се администрацији Србије пружи подршка за делотворно управљање европским интеграцијама и претприступном помоћи, како би се убрзале припреме за чланство у Европској унији.

Твининг пројекат партнерски реализују Министарство заштите животне средине Републике Србије, Агенција за животну средину Аустрије (Umweltbundesamt), као водећи партнер, Агенција за животну средину Шведске (Naturvårdsverket) и Министарство за животну средину Литваније, као млађи партнери. Тим експерата из различитих држава чланица ЕУ радиће заједно са колегама из Србије, како би пренели своје знање и најбоље праксе ЕУ у овој области. Пројекат ће, поред тога, укључити и велики број заинтересованих страна, укључујући централне и локалне власти, универзитете, индустрију, стручне организације и организације цивилног друштва, а сарадња ће се одвијати кроз билатералне састанке, семинаре, радионице и студијске посете.

 

Сврха пројекта је развој и унапређење система управљања отпадом у Републици Србији, кроз употпуњавање стратешког и законодавног оквира и потребних секторских планских докумената у складу са правним тековинама Европске уније.

Резултати пројекта надовазеће се на резултате паралелних пројеката у овој области, који су већ или спроведени, или су у фази спровођења, имајући у виду да је у сектору управљања отпадом већ постигнут знатан успех.

Пројекат ће, у двогодишњем периоду реализације, произвести следеће резултате:

  • Израда нове Националне стратегије управљања отпадом, која представља основни документ за дугурочно дефинисање и усмеравање управљања отпадом. Нова Стратегија управљања отпадом односиће се на период од 2019. до 2024. године.
  • Израда Националног плана управљања отпадом, који представља саставни део Стратегије управљања отпадом. Његов садржај ће се развијати у складу са захтевима из Закона о управљању отпадом Републике Србије.
  • Израда Националног програма превенције отпада, који ће бити израђен у циљу спречавања негативних утицаја које привредни развој може да изврши на животну средину.
  • Развој сета економских инструмената за имплементацију Плана управљања чврстим комуналним отпадом. Да би се унапредила актуелна ситуација у области управљања отпадом, постојећи систем ће се реорганизовати и биће уведени нови економски инструменти.

Очекује се да резултати пројекта допринесу бољем управљању отпадом у Србији, што, између осталог, значи делотворније поновно искоришћење и рециклажу искористивих материјала из отпада, бољу заштиту животне средине и људи од опасних материја, а самим тим и опште побољшање квалитета живота грађана Србије. Резултати пројекта такође ће помоћи Србији у припремама преговора Поглавља 27, Животна средине и климатске промене, у процесу приступања Еврпској унији.   

Print
 
 
П У С Ч П С Н
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31