1/1

Подршка Европске уније унапређењу система управљања хемикалијама и биоцидима у Србији

, 2 март 2018

Конференција поводом завршетка твининг пројекта “Даљи развој управљања хемикалијама и биоцидним производима у Републици Србији”, одржана је 2. марта 2018. године. Овај пројекат вредан 1.000.000 евра, финансирала је Европска унија, а кофинансирала Република Србија. Република Србија је стратешки опредељена за чланство у Европској унији. Правна тековина ЕУ сврстана у Поглавље 27 Животна средина и климатске промене, јесте један од најобимнијих сетова прописа и правила са којима Србија треба да се усклади. Србија је посвећена унапређењу стања животне средине, што је поткрепљено поновним оснивањем Министарства заштите животне средине прошле године, и Европска унија је снажан партнер на том путу.

Један од начина на који ЕУ подржава земље кандидате јесте инструмент за претприступну помоћ. Тако је финансирајући овај пројекат из претприступних фондова, ЕУ пружила Србији помоћ да даље унапреди систем управљања хемикалијама и биоцидним производима. Главни циљ пројекта био је да се Србија што боље припреми за спровођење европског законодавства у области хемикалија и биоцида након приступања Унији. Резултати пројекта допринеће да Србија испуни услове за приступање из Поглавља 27 који се односе на хемикалије.

Пројекат је реализован као твининг уговор у сарадњи са словеначким Министарством здравља, Уред за хемикалије, и Агенцијом за животну средину Аустрије, у периоду од септембра 2015. до марта 2018. године. Успех овог пројекта још једна је у низу потврда да су твининг пројекти значајан инструмент за међусобну сарадњу ЕУ и земље кандидата за чланство.

Твининг је приближио Србији законодавство ЕУ и најбоље праксе земаља чланица у области хемикалија и биоцидних производа. Стручњаци из институција земаља чланица Уније су у блиској сарадњи са стручњацима из Министарства заштите животне средине израдили препоруке за усклађивање правног оквира за управљање биоцидним производима са захтевима европских прописа, као и препоруке за спровођење целокупне правне тековине ЕУ која уређује хемикалије и биоциде. Осим тога, резултати пројекта јесу унапређена административна пракса, професионално искуство, знање и вештине запослених у Министарству који су задужени за хемикалије и биоциде. Поред државних службеника, стручњаци ЕУ обучавали су и представнике научне заједнице како би се повећао капацитет Србије за спровођење захтевних процедура које предвиђа правна тековина ЕУ у области хемикалија и биоцида. Одрживост резултата пројекта рефлектоваће се у одговарајућем спровођењу законодавства након приступања и ефективном доприносу Србије процесима и програмима које је ЕУ установила ради остваривања политике безбедног управљања хемикалијама.

Министарство заштите животне средине јесте било примарни корисник помоћи, међутим позитивни исходи пројекта досежу знатно даље. Пројекат је допринео унапређењу управљања хемикалијама и биоцидним производима, од чега користи имају и привреда и грађани Србије. Користи за привреду огледају се у унапређеном пословном окружењу и капацитету компанија које послују са хемикалијама да обезбеде конкурентност на јединственом европском тржишту, док су користи за ширу јавност безбеднија употреба хемикалија и висок ниво заштите здравља људи и животне средине.

Print
 
 
П У С Ч П С Н
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31