Отварање Центра за научно истраживање и екологију у окрвиру прекограничне сарадње Србија - Босна и Херцеговина 2014-2020
, 4 септембар 2020Данас је у склопу програма прекограничне сарадње отворен Центар за научно истраживање и екологију у Националном парку „Сутјеска“, који је изграђен и опремљен годину дана након почетка пројекта. Председник Републике Српске, госпођа Жељка Цвијановић, амбасадор Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини, Њ. Е. Јохан Сатлер и директор ЈУ Национални парк „Сутјеска“, господин Дејан Павловић, су пресецањем врпце свечано отворили овај објекат од изузетне важности за НП Сутјеску, али и цели прекогранични регион.
Седиште Центра за научно истраживање и екологију је на Тентишту, општина Фоча, те представља посебну организациону јединицу у оквиру ЈУ Национални парк „Сутјеска“. Састоји се из три етаже укупне површине од око 800 м2. На првој етажи се налазе едукативне просторије, лабораторијски простор и изложбени простор са рецепцијом. На остале две етаже се налазе просторије за смештај корисника Центра, стандардне двокреветне собе и апартмани укупног капацитета 46 лежаја.
У почетној фази пословања Центар за научно истраживање и екологију ће запошљавати пет особа.
Циљ пројекта је да допринесе промоцији прекограничног приступа заштити биодиверзитета и успостављању заједничких мера и решења за управљање заштићеним подручјима и природним резерватима.
Кроз своје пословање Центар ће допринети:
• очувању бројних природних, хидролошких, геоморфолошких, културно-историјских, едукативних и научних вредности, те усклађивање тих вредности са заштитом, коришћењем и развојем целог прекограничног подручја,
• очувању трајних природних елемената који су од изузетне важности и јединственог квалитета животне средине,
• спречавању експлоатације природних ресурса и прекомерних посета које могу довести до значајнијих промена и оштећења природе.
Свечаности су присуствовале бројне високе званице из Републике Српске и Републике Србије, те високи званичници Делегације Европске уније у БиХ чиме је дат додатни значај важности овога пројекта.
Пројекат „Прекогранична мрежа природног наслеђа - ЦБЦ Натуре НЕТ“ суфинансира Европска унија у оквиру финансијског инструмента претприступне помоћи (ИПА II) кроз Програм прекограничне сарадње Србија - Босна и Херцеговина 2014-2020. Уговор за суфинансирање средствима Европске уније потписан је са Министарством финансија Републике Србије – Сектором за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније у јулу 2019. године. Спроводи га Јавна установа Национални парк „Сутјеска“ у партнерству са Шумарским факултетом Универзитета у Београду и Државним предузећем за управљање шумама „Србијашуме” Београд. Укупни буџет пројекта је 505.988,91 евра, од чега ЕУ финансира 85%, а Сутјеска НП 15%. Укупно трајање пројекта је 18 месеци.