Крећемо у израду нацрта Интегрисаног националног плана за енергетику и климу
, 20 април 2021Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић рекла је данас да је израда Интегрисаног националног плана за енергетику и климу стратешки значајна за Србију и да уз усвајање четири закона у рударству и енергетици држава креће у потпуно другачију енергетску политику.
„Важно је да будемо што ефикаснији и молим и чланове радне групе и консултанта да нацрт Интегрисаног националног плана за енергетику и климу имамо много пре децембра. Министарство је ту да заједно са консултантима радимо даноноћно како би овај, стратешки значајан, документ имали што пре. Желим и да вас информишем да ће данас у Скупштини бити усвојена четири закона у рудраству и енергетици, који представљају прекретницу у нашем енергетском сектору. Поред тога, крећемо у израду Стратегије развоја енергетике, усвојен је и Закон о климатским променама као и Стратегија нискоугљеничног развоја и све су то важни кораци ка новој енеретској политици државе“, рекла је Михајловићева, која је председавала данас првим састанком Управног одбора пројекта „Даљи развој капацитета за енергетско планирање“. У оквиру овог пројекта биће израђен нацрт Интегрисаног националног плана за енергетику и климу за период 2021 – 2030 године (ИНЕКП), са визијом до 2050. године.
Интегрисаним националним енергетским и климатским планом дефинисаће се циљеви повећања енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије и смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште за 2030. годину, а такође и политике и мере за њихово испуњавање, у складу са опредељењем Републике Србије ка зеленијој и чистијој енергетици.
Помоћник министра финансија у Сектору за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, Марко Јовановић, истакао је значај претприступне помоћи ЕУ и да су њени резултати евидентни у многим областима, а управо еколошко - енергетски пројекти попут овог, најбоље осликавају значај те помоћи за квалитет живота грађана. Главни циљ пројекта, вредног 900.000 евра, који је финансиран од стране Европске уније кроз програм ИПА 2017, је унапређење регулаторног оквира за енергетску политику и усклађивање са захтевима енергетске заједнице и правних тековина Европске уније, који ће допринети интеграцији енергетских и климатских циљева, навео је Јовановић.
Овај важан стратешки документ који усклађује и интегрише енергетске и климатске циљеве, ради се кроз пројекат који кроз индиректно управљање финансира Европска унија (ИПА), за који је уговор са извођачем из Грчке, потписан у фебруару 2021. године. Пројектом је, између осталог, предвиђено спровођење јавних консултација и консултација са Енергетском заједницом, израда и усвајање Извештаја о стратешкој процени утицаја на животну средину, и усвајање ИНЕКП-а од стране Владе Србије.